Centrul educational  Cataleya Kids Garden este amplasat in inima orasului , pe Str. Sf. Sava , nr 6, in spatele primariei .

Una dintre condiţiile esenţiale ale centrului este axata  pe nevoile, interesele şi dezvoltarea copiilor , referindu-se  la crearea unui mediu educaţional adecvat, care sǎ permitǎ dezvoltarea liberǎ a acestuia si punerea în evidenţǎ  a dimensiunii interculturale şi pe cea a incluziunii sociale. Educatoarele nostre sunt responsabile de crearea unui mediu favorabil de învǎţare, parte integranta a acestuia .

De aceea, avem in vedere  următoarele aspecte:

• Grădiniţa este spaţiul în care realizǎm educaţia timpurie, după ce copilul a parcurs deja câteva etape de formare (de la naştere la 6 ani).
  • Mediul fizic este gandit in asa fel încât sǎ putem sesiza dinamica proprie a fiecǎrui copil şi sǎ oferim posibilitatea dezvoltării lui armonioase, stimulându-i dezvoltarea sub toate aspectele.
  • Oferim situaţii variate de joc şi activitate, deoarece nevoile copilului, cerinţele lui pentru educaţie sunt diferite, educaţia adresânduse fiecărui copil în parte şi nu copiilor, în general.
  • Simpla prezenţǎ a unor factori de mediu nu este suficientǎ ca ea sǎ determine transformarea universului psihic al copilului, dacǎ nu apare interacţiunea dintre aceşti factori şi copil/copii, copil/adulţi.
  • Mediul social este la fel de important ca şi mediul fizic creat. Toţi copiii învaţă cel mai bine prin contactul activ cu mediul şi cu cei din jur (colegi, educatoare, părinţi).

DESCRIEREA CENTRULUI

Unitatea dispune de 7 sali de grupa pentru copii cu varsta cuprinsa intre 1,7 si 6 ani. Grupele sunt organizate pe varste, avand fiecare un coordonator si un supraveghetor dedicat copiilor.

Centrul Educational dispune de sali de grupa dotate modern ,sala de mese , curte generoasa, teren de sport exterior cu pardoseala din tartan cauciucat , ansamblu de joaca cu leagan, topogan, balansoar !

Sala de sport dotata la standarde moderne cu bai si vestiare! Centrul Educational Cataleya Kids Garden dispune de camere de supraveghere video, paza iar copiii nu pot fi preluati de la centrul educational decat de persoane autorizate de parinti !

Rata de vaccinare a personalului Centrului Educational Cataleya este de 80%.

blank

VA ASTEPTAM CU DRAG LA CENTRUL EDUCATIONAL CATALEYA!

Email: cataleyakids83@gmail.com | Telefon: 0721.144.944

blank

PARTNEERI

Educationali

• ISJ- sprijin logistic, consiliere, stimulare
  • CCD- sprijin profesional, formare continua, consiliere, stimulare
  • Familia- sprijin educational si material.
  • Scoala- partener educational si extracurricular

Sociali:

• Societatea Romana de Cruce Rosie
  • DSP
  • Ministerul Administratiei si Internelor ( colaborarea directa cu Politia rutiera si Locala)
  • Colegiul Vasile Lupu Iasi – formatori in vederea pregatirii viitoarelor cadre didactice
  • PSI – servicii in combaterea si prevenirea incendiilor
  • Mass media – popularizarea experientei pozitive.

Financiar

• Primaria Municipiului Iasi – alocari de fonduri pentru copii.
APELARE RAPIDA